W soboty (msza święta z niedzieli): 1700 (w kościele parafialnym w Żarnowcu)

"Gdzie Bóg jest na pierwszym miejscu, tam wszystko jest na swoim miejscu." - św. Augustyn

3 września, g. 9.00 - pielgrzymka do Swarzewa z kościoła parafialnego w Żarnowcu - ks. Proboszcz Arkadiusz zaprasza (więcej w ogłoszeniach)

11 maja 2017

św. Andrzej Bobola

relikwie

W naszym kościele znajdują się rekwie św. Andrzeja Boboli.

16 maja obchodzimy Święto św. Andrzeja Boboli Prezbitera i męczennika.

Relikwie (z języka łac.) = pozostałości, resztki. Są to szczątki ciał osób świętych lub przedmioty, z którymi te osoby miały związek w czasie życia. Kult relikwii pojawił się już od śmierci Chrystusa. Potem poprzez apostołów i chrześcijan proces ten rozwijał się i do dziś jest czymś żywym.

Podział relikwii:

- I stopnia - są najcenniejsze. To części, które pozostały z ciała świętego, np. krew, kości, skóra, włosy.

- II stopnia - to przedmioty związane z osobą świętego, którymi posługiwał się święty, np. ubrania, szaty, rzeczy osobiste, modlitewnik, różaniec.

- III stopnia -to przedmioty, które stały się relikwiami poprzez dotknięcie relikwii I lub II st., np. rzeczy potarte o część ciała zmarłego świętego.

16-go maja obchodzimy Święto Andrzeja Boboli -męczennika i prezbitera (relikwie I st.(najcenniejsze) znajdują się w naszym kościele).

Przyszedł na świat 30.11.1591r w niewielkim miasteczku Strachocin koło Sanoka, w szlacheckiej, głęboko wierzącej rodzinie. W 1606r. rozpoczął naukę w znakomitym kolegium jezuickim w Braniewie. 31.07.1611r, wstąpił do jezuitów w Wilnie. Studia na Akademii Wileńskiej ukończył święceniami kapłańskimi 12-go marca 1622r. W latach 1623-1624 był rektorem Kościoła, kaznodzieją, spowiednikiem, misjonarzem ludowym i prefektem bursy w Nieświeżu. Jako misjonarz, Andrzej obchodził zaniedbane wioski, chrzcił, łączył sakramentem pary małżeńskie, wielu grzeszników skłonił do spowiedzi, nawracał prawosławnych. W tym czasie zmagał się z nagłymi wybuchami zniecierpliwienia, łamał zakazy milczenia, dużą przyjemność sprawiało mu jedzenie i picie, był porywczy. Jednak świadectwa przełożonych, zostawione na piśmie podkreślają, że o. Andrzej pracował nad sobą, miał wybitne zdolności, był dobrym kaznodzieją, miał dar obcowania z ludźmi. W 1630r. został dopuszczony do złożenia ślubów zakonnych. Do 1657r. prowadził duszpasterstwo na kresach wschodnich. Był min. przełożonym w Bobrujsku, Łomży, Wilnie, Pińsku. Już za życia nazwano go apostołem Polesia.

16 maja1657r. został okrutnie zamordowany przez bandy kozackie grasujące w okolicach Janowa Poleskiego. W 1702r., 45 lat po śmierci Andrzej Bobola ukazał się rektorowi kolegium w Pińsku Marcinowi Godebskiemu, by wskazać mu miejsce swego pochówku. Odnalezione ciało męczennika okazało się nietknięte rozkładem, co także uznano za cud. Rozpoczął się wówczas żywy kult Andrzeja Boboli.

Papież PIUS XI kanonizował Andrzeja Bobolę w 1938r. Kościół katolicki upatruje w Świętym patrona jedności, którą jednak w jego czasach rozumiano nieco inaczej niż dzisiaj. Św. Andrzej Bobola jest dla współczesnych heroicznym przykładem wierności swoim przekonaniom, gorliwości apostolskiej i bezkompromisowości w głoszeniu Ewangelii.

Dzień Fatimski w Nadolu -13 wrzesień 2022

Dzień Chleba i Miodu cz.2-Nadole/Dożynki Gminy Gniewino 2022