W soboty (msza święta z niedzieli): 1700 (w kościele parafialnym w Żarnowcu)

"Gdzie Bóg jest na pierwszym miejscu, tam wszystko jest na swoim miejscu." - św. Augustyn

3 września, g. 9.00 - pielgrzymka do Swarzewa z kościoła parafialnego w Żarnowcu - ks. Proboszcz Arkadiusz zaprasza (więcej w ogłoszeniach)

8 maja 2017

Kraina Stolemów

Gmina Gniewino - Krainą Stolemów

Promocja Gminy Gniewino w woj. Świętokrzyskim i Małopolskim.

20 kwietnia 2017 r., na zaproszenie MCK w Skarżysko-Kamiennej, wyjechała z Gniewina delegacja, której przewodniczył Waldemar Szczypior, Dyrektor CKSTiB w Gniewinie, wraz z Dyrektorem Muzeum Ziemi Puckiej - Mirosławem Kuklikiem oraz Regionalistą i jednocześnie przedstawicielem Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej z Wejherowa -  Romanem Drzeżdżonem, z Paniami z KGW Perlino, ze Szczypior- Kapelą z Gniewina oraz Maskotką STOLEMA.

Wieczorem tego samego dnia został zorganizowany w Sali MCK „Wieczór Kaszubski”, podczas którego przedstawiono mieszkańcom Skarżyska-Kamiennej kulturę kaszubską, wystawę fotograficzną, projekcje multimedialne, śpiew, taniec, tradycje, legendy, walory turystyczne, rekreacyjne i kulinarne naszego regionu, a w szczególności Gminy Gniewino. Podczas spotkania podpisano również umowę o współpracy pomiędzy MCK w Skarżysko-Kamiennej, a CKSTiB w Gniewinie. Podczas pobytu delegacja odwiedziła też Muzeum Militarne „Orla Białego” oraz Sanktuarium MB Ostrobramskiej.

Następnie, na zaproszenie zaprzyjaźnionej od lat Gminy Łapsze Niżne oraz Muzeum Zamek Niedzica, delegacja ruszyła na południe. Pierwotnym założeniem miał być udział Kaszubów z Gniewina oraz  Górali ze Spisza we wspólnym otwarciu sezonu turystycznego na Spiszu. Jednakże ze względu na wyjątkową, jak na tę porę roku, aurę (śnieg i wiatr), impreza ta została przełożona na inny termin. Nasza delegacja, mimo wszystko, wzięła udział w koncercie charytatywnym w Niedzicy oraz 23.04.17 uczestniczyła w otwarciu wystawy fotograficznej w Niedzickim Zamku, pt. „Kaszubskie Pielgrzymowanie na wodzie”, która przedstawia Pielgrzymkę na Jeziorze Żarnowieckim oraz Pielgrzymkę na Zatoce Puckiej.

Zarówno wystawy, jak i występy artystyczne, cieszyły się dużym zainteresowaniem i uznaniem ze strony mieszkańców goszczących nas województw.

Cały wyjazdowy projekt promocyjno-kulturalny mógł zaistnieć tylko dzięki współfinansowaniu i wspólnej organizacji przez: Gminę Gniewino, CSK Gniewino Sp. z o.o. Hotel Mistral Sport, Muzeum Ziemi Puckiej w Pucku, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej z Wejherowa, Muzeum Orła Białego w Skarżysko-Kamiennej, Muzeum Zamek Niedzica, MCK Skarżysko-Kamiennej, Miasto Skarżysko-Kamienna oraz CK w Niedzicy oraz Gminie Łapsze Niżne.

Projekt był również współfinansowany przez Pomorską Regionalną Organizację Turystyczną.

Dzień Fatimski w Nadolu -13 wrzesień 2022

Dzień Chleba i Miodu cz.2-Nadole/Dożynki Gminy Gniewino 2022