Przy ołtarzu św. Augustyna znajduje się dzban zawierający krótkie fragmenty z Pisma Świętego. Każdy może wybrać losowo cytat „Słowo życia”, by następnie rozważać go jako drogowskaz. Przypominam, że każdy przez cały rok może otrzymać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami, kto przez co najmniej pół godziny będzie czytać na sposób duchowej lektury Pismo święte jako Słowo Boże.

3 lutego 2018

Bańska Wyżna

Rekolekcje

Davis Bunn w książce pt. Modlitwa nieznajomej  opisuje bardzo ciekawe zdarzenie. Akcja książki dzieje się w USA. Jeden z bohaterów o imieniu Chris jest dyrektorem firmy. Firma jest na skraju bankructwa. Pojawia się oferta innej firmy na dobry kontrakt. Chris sprawdza w internecie brazylijską firmę, która chce u nich zamówić i zakupić wykonane usługi. Zauważa, że działa ona w sposób całkowicie nieetyczny. Wyszukuje firmy bliskie bankructwa, wchodzi z nimi w kooperację, następnie nie płaci na czas za usługi, dla pozoru zwiększa jeszcze zamówienie, aby łudzić, że chce współpracować, a następnie czeka na bankructwo i wykupuje te firmy. Przychodzi więc na spotkanie z potencjalnymi kontrahentami i stawia bardzo jasne warunki; podaje ceny za usługi i domaga się zobowiązania do terminowej zapłaty. Właściciel brazylijskiej firmy próbuje go zmiękczyć, a gdy mu się to nie udaje, chce pozyskać takiego człowieka dla siebie, do swojej firmy i dlatego proponuje mu intratną posadę wiceprezesa u siebie. Chris się nie zgadza, mówiąc: Moje dobre imię to wszystko, co mam. Aby pracować dla was, musiałbym mieć całkowitą finansową niezależność. Tak bym mógł płacić rachunki na czas. Honorować wszystko, co zostanie zapisane w kontraktach. Ja wypełniam wszelkie zobowiązania.

Rozstali się. Chris nie przyjął oferty od tej firmy. Odszedł. Niedługo potem podeszła do niego kobieta, która w tej nieetycznej firmie pracowała, i powiedziała mu: Byłam odpowiedzialna za przebadanie pana. Wykonałam to jak setki innych poleceń. Dokładnie i dyskretnie. I powaliło mnie to, czego się dowiedziałam. Jest pan uosobieniem tego wszystkiego, do czego mnie wychowano. I chciałam pana zapytać, jak pan to zrobił? Jak zdołał pan zachować swoje zasady? I nie poddać się.

–       Jest pani z wierzącej rodziny?

–       Mój ojciec jest pastorem.

–       Gdzie pani dorastała?

–       Najpierw do dziesiątego roku życia, mieszkałam w St. Luis. Potem ojciec objął parafię w Kansas City.

–       Zbuntowała się pani przeciw wierze?

–       Nie. Tak... Ja nigdy nie przywiązywałam do tego zbytniej wagi. Zakładałam po prostu, że... wie pan, że sama sobie poradzę.

–       Jest pani silna, inteligentna, niezależna, wszystko jeszcze przed panią.

–       A każdy krok, jaki dotąd zrobiłam, okazał się zły... Moje życie to istny bałagan. Doszłam do perfekcji w ukrywaniu przed sobą samą tego, jak jestem nieszczęśliwa. I wtedy zaczęłam badać pana. Najpierw myślałam, że to żart. Tak to traktowałam. Żart. Później dowiedziałam się, że udziela się pan w parafii. Ma stabilną rodzinę... Wszędzie, gdzie pytałam, słyszałam, jakim dobrym jest pan człowiekiem... I to, jak zachował się pan tam na górze. To od ojca słyszałam, że tak właśnie powinien postępować człowiek wierzący w świecie biznesu.

–       Nigdy nie jest za późno.

–       Nie wiem nawet, od czego zacząć, by naprawić wszystkie błędy.

Rozmowa się zakończyła, a kobieta przyszła do Chrisa jeszcze raz przed świętami, żeby mu powiedzieć, że zrezygnowała z pracy w dobrze płacącej, ale nieuczciwej firmie. Wystarczyła godna postawa jednego człowieka z zasadami. Dobry przykład ma ogromną przemieniającą moc.

FERIE W NADOLU

KOLĘDA:)