Polećmy zmarłych modlitwie Kościoła, wypisując Ich imiona na kartkach wyłożonych na stoliku przy wyjściu z kościoła. Można składać je do skarbony przy ołtarzu poświęconemu św. Augustynowi.

13 lutego 2018

Zimą u nas

Polski malarz z początku dwudziestego wieku, Hoffman, namalował obraz zatytułowany „Spowiedź”. Penitentem w tej spowiedzi jest jakiś mężczyzna w łachmanach i o zbolałym obliczu. Klęczy, skruszony, ale nie w kościele, lecz w szczerym polu przed przydrożną kapliczką z figurką Chrystusa frasobliwego. Tak oto spowiada się biedny, zbolały grzesznik przed biednym, umęczonym, ale pełnym miłosierdzia Zbawicielem.

Obraz Hoffmana nie jest pełnym wyobrażeniem spowiedzi. Brakuje tam jeszcze kapłana, który mocą słów sakramentalnych potrafi rozgrzeszyć, uwolnić od grzechów, nawet najcięższych. Jednak ten obraz dobrze ukazuje, że centralną postacią w spowiedzi jest Chrystus. To Jemu grzesznik wyznaje grzechy i od Niego otrzymuje przebaczenie.

Postanówmy sobie, że kiedy choroba lub inne jakieś nieszczęście, a zwłaszcza grzech odetnie nas od Boga i ludzi, kiedy popadniemy w udrękę osamotnienia, pośpieszymy do Chrystusa jak ten biedny trędowaty i zawołamy: „Panie, jeśli chcesz, możesz mnie oczyścić”. Żałujmy za nasze grzechy, stańmy u kratek konfesjonału i wyznajmy je ze skruchą, bo tylko wtedy znowu będziemy mogli być razem z Nim i bliźnimi na drodze do Boga Ojca w niebie.

Podsumowanie konkursu różańcowego.

100 rocznica odzyskania Niepodległości