Przy ołtarzu św. Augustyna znajduje się dzban zawierający krótkie fragmenty z Pisma Świętego. Każdy może wybrać losowo cytat „Słowo życia”, by następnie rozważać go jako drogowskaz. Przypominam, że każdy przez cały rok może otrzymać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami, kto przez co najmniej pół godziny będzie czytać na sposób duchowej lektury Pismo święte jako Słowo Boże.

24 kwietnia 2018

zaraz maj:)

Żył kiedyś mały ogrodnik, który nie znał się jeszcze na nasionach. Poprosił swojego znajomego o nasiona róży, lecz on dał mu nasiona ostu. Mały ogrodnik zasiał je, podlewał, aż którego dnia z ziemi wyjrzało coś, co przypominało różę, ale po kilku dniach można było już poznać, że to zwykły oset. W jednej chwili małemu ogrodnikowi tak bardzo zrobiło się żal marzeń o róży. Już chciał wyrwać oset i go spalić, ale stary ogrodnik doradził mu postąpić inaczej. Zaproponował pozostawienie ostów. Powiedział, że one mają w sobie – prócz złych kolców – jedną dobrą tajemnicę. Ale pokażą je tylko temu, kto potrafi kochać.

Mały ogrodnik zaczął je więc podlewać i pielęgnować, tak, jakby to robił z różami – przecież róże też kłują kolcami. Któregoś rana odkrył, że osty zakwitły pięknymi i niespotykanymi dmuchawcami, że ze wszystkich stron zjeżdżali się inni ogrodnicy, by podziwiać tak cudowną odmianę kwiatów ostu. – To nie odmiana – mówił mały ogrodnik – to ja odmieniłem swoje serce dla ostów, a one – czując, że są kochane tak jak róże – zakwitły równie pięknie, a może i piękniej (por. www.zosiapiasta.pl, Mały ogrodnik).

Mały ogrodnik w pierwszej chwili poczuł rozczarowanie i żal mu się zrobiło straconych marzeń o róży. Nie trwało to jednak długo. Podjęta decyzja o pozostawieniu niechcianego ostu okazała się właściwą. Piękne i niespotykane dmuchawce oraz podziw doświadczonych ogrodników, okazały się nagrodą za jego wytrwałość, cierpliwość i miłujące serce. Chrystus kocha nas mimo naszych grzechów, które ranią Go bardziej niż ostre kolce ostu. Wdzięcznością z naszej strony są przejawy dobroci, miłości, szacunku oraz pomocy okazywanej potrzebującym. Wszystko to mieści się w zakresie przykazań, których przestrzeganie jest najlepszym przykładem dobrego życia. Chodzi o to, by ci, którzy patrzą na nasze zachowanie, poznali w nas wszczepionych w Chrystusa Jego uczniów. Czy pozostawiony przez nas ślad zaprowadzi innych do Boga?

KOLĘDA:)

Patron Roku 2019