Serdecznie witam wśród nas wszystkich gości, którzy swój urlop spędzają w Nadolu. Życzę udanego pobytu i odpoczynku. Zapraszam do udziału w liturgii sprawowanej w naszym kościele.

10 kwietnia 2017

Droga krzyżowa

Ulicami wioski

Św. Jan Paweł II tak w 1979 mówił w Częstochowie do młodzieży: „Wy sami nie wiecie, jak jesteście piękni, wówczas, kiedy znajdujecie się w zasięgu słowa Bożego i Eucharystii. Sami nie wiecie, jacy jesteście piękni, kiedy obcujecie z bliska z Chrystusem, z Mistrzem, starając się żyć w Jego łasce uświęcającej”. To właśnie łaska uświęcająca jest owym pięknem duszy, bo zakłada brak największego brudu jakim jest grzech śmiertelny, ciężki. Jakkolwiek spojrzymy na swoje życie, choćbyśmy nie wiem jak dbali o zdrowie i piękno swojego ciała, prędzej czy później przychodzi taki czas, że ciało słabnie, staje się ograniczone, niesprawne, chore, cierpiące… i tego procesu nie możemy zatrzymać. Czy to rodzi pesymizm? Nie – piękno i czystość duszy i sumienia sprawia, że człowiek jest szczęśliwy, piękny, zdrowy, bo istotą człowieka jest jego dusza. Stąd pytanie Pana Jezusa: „Co da człowiek za swoją duszę?”. Dzisiaj, gdy w tak wielu przestrzeniach życia publicznego obowiązuje kult ciała, gdy uroda i zdrowie stają się swoistym sensem życia, stajemy przed grobem Łazarza, czynimy to razem z Panem Jezusem i doświadczamy naszą wiarą piękna życia wiecznego – owszem przemijalności ciała – ale bardziej nieśmiertelności duszy. Ciało umiera, dusza nie! Gdy dzisiaj we mszy świętej możemy wymienić papieża Jana Pawła II, jako świętego, to dlatego że… dobrze pływał, wspinał się po górach, sprawnie pływał kajakiem… Był tak intelektualnie mądry, ale przede wszystkim dlatego że przepięknie się modlił, przyjmował sakramenty, mocno wierzył, a gdy przyszło cierpienie i starość był duchowo silny jak kowadło… Stąd ta konieczna jedność duszy i ciała, i właściwa troska o duszę i ciało i ten Boży ład, by cieszyć się cały czas owym zapewnieniem Pana Jezusa: „Pokój mój daję wam, nie tak jak daje świat”. Ów pokój od Jezusa jest pokojem sumienia i serca. Chciejmy mieć piękne dusze i sumienia, a nie będziemy mieli kompleksów z brakiem urody czy niesprawnością ciała. Niech Pan Jezus nie pozwoli nam zapomnieć tych słów: „Wy sami nie wiecie, jak jesteście piękni… starając się żyć w łasce uświęcającej”.

gk

zimowo