Serdecznie witam wśród nas wszystkich gości, którzy swój urlop spędzają w Nadolu. Życzę udanego pobytu i odpoczynku. Zapraszam do udziału w liturgii sprawowanej w naszym kościele.

13 kwietnia 2017

Wielki Czwartek

„Pewien nastolatek, widząc jawną niesprawiedliwość świata, mocno sobie postanowił, że gdy dorośnie, zmieni gruntownie istniejący stan rzeczy. Chłopak rósł, mężniał, wzrastał w latach i mądrości. Brakowało mu jednak przebicia, bo okazało się, że pieniądz rządzi światem. Postanowił sobie po raz kolejny, że gdy tylko trochę się dorobi, zarobione pieniądze poświęci na walkę z ludzką niesprawiedliwością. I jak w bajce, rzeczywiście stało się tak, że pieniądze same lgnęły do niego. Wkrótce jednak przekonał się, że bardzo poddany jest prawom konkurencji i walki o byt. Ponownie więc skorygował swoje młodzieńcze postanowienie. Tym razem przyrzekł sobie, że po zdobyciu odpowiednio wysokiego stanowiska natychmiast zabierze się do przemiany starego porządku. Po latach rzeczywiście został wpływową osobistością. Liczono się z nim na płaszczyźnie gospodarczej, społecznej i politycznej. Wtedy sobie tak pomyślał: W zasadzie na tym świecie nie jest wcale tak źle, skoro ja, idąc powoli po szczeblach kariery, doszedłem tak wysoko dzięki swoim zdolnościom, zdobytej wiedzy, nieposzlakowanej uczciwości i benedyktyńskiej pracy.

Wreszcie nasz bohater, wyczerpany chorobami i podeszłym wiekiem, odszedł z tego świata i stanął na Sądzie Bożym wobec Najwyższego. Pan Bóg postawił mu zasadnicze pytanie o pracę na rzecz innych ludzi. Były młody poprawiacz świata, idealista i rewolucjonista, odpowiedział bez żadnego wahania: Całe życie walczyłem z niesprawiedliwością świata. I muszę stwierdzić – nie omieszkał dodać – że udało mi się ją niemal całkowicie wytrzebić. W każdym razie ja nie widzę żadnej niesprawiedliwości. Wówczas Najsprawiedliwszy Sędzia odparł bardzo spokojnie: Dobrze wykonałeś swoje dzieło, trzeba ci za to zapłacić stanem, w jakim żyłeś na ziemi. Od dzisiaj zamieszkasz na chmurce numer siedem. Miejsce to jest otoczone gęstą i ciężką mgłą, tak że nigdy nie zobaczysz, co się dzieje wokół ciebie” (J. Augustynowicz, Okiem moralisty, Kraków 2015, s. 254–255).

Nie da się zmienić świata od zewnątrz. Prawo, zwyczaje to za mało. Można strawić całe życie, usiłując wymyślać kolejne sposoby ratowania świata. Tymczasem przykład Jezusa, Jego bliskiej relacji z Ojcem, Jego działania oddolnego, polegającego na docieraniu do ludzkiego serca, stanowi dla nas przykład umierania dla siebie, aby żyć w Bogu, dla Boga i innych.

zimowo

w Lubkowie i nie tylko:)