W soboty (msza święta z niedzieli): 1700 (w kościele parafialnym w Żarnowcu)

"Gdzie Bóg jest na pierwszym miejscu, tam wszystko jest na swoim miejscu." - św. Augustyn

3 września, g. 9.00 - pielgrzymka do Swarzewa z kościoła parafialnego w Żarnowcu - ks. Proboszcz Arkadiusz zaprasza (więcej w ogłoszeniach)

6 maja 2017

Dzień Strażaka

ŚW.FLORIAN

Nick Vujicic, który urodził się bez kończyn, i nie mając ani rąk, ani nóg jeździ po świecie, dając świadectwo swojej wiary, tak wspomina swoją wizytę w Mieście Śmieci w Egipcie:

„Cierpienie jest uniwersalne i często niewiarygodnie okrutne, ale nawet w najgorszych slumsach, pośród najstraszniejszych tragedii spotykałem ludzi, którym nie tylko udawało się przetrwać, ale którzy czuli się spełnieni i szczęśliwi. Radość była z pewnością ostatnią rzeczą, którą spodziewałem się znaleźć w miejscu znanym jako Miasto Śmieci – w obskurnych slumsach na peryferiach Kairu w Egipcie. Dzielnica Manszijet Nasser leży u podnóża skalistego urwiska. Na swą niechlubną, choć trafną nazwę zapracowała sobie tym, że większość spośród pięćdziesięciu tysięcy mieszkańców Miasta Śmieci utrzymuje się z przeczesywania śmietnisk Kairu. Codziennie selekcjonują oni tony odpadków wyrzucanych przez osiemnastomilionową metropolię w poszukiwaniu przedmiotów, które można jeszcze sprzedać, przetworzyć lub wykorzystać w inny sposób.

Widząc stosy cuchnących śmieci zalegające na ulicach, zapuszczone chlewy i prowizoryczne chaty, można by się spodziewać, że mieszkający tu ludzie będą pogrążeni w rozpaczy. Jednak gdy odwiedziłem to miejsce kilka lat temu, odkryłem, że jest zupełnie inaczej. Mieszkańcy Miasta Śmieci żyją w opłakanych warunkach, ale ci, których spotkałem, byli życzliwi, szczęśliwi i pełni wiary. Mimo że Egipt jest w dziewięćdziesięciu procentach krajem muzułmańskim, Manszijet Nasser to dzielnica chrześcijańska – niemal wszyscy mieszkańcy wyznają chrześcijaństwo obrządku koptyjskiego.

Przebywając w różnych zakątkach świata, miałem okazję odwiedzić wiele spośród miejsc zaliczanych do najbiedniejszych. Miasto Śmieci jest jednym z najgorszych, jeśli chodzi o warunki zewnętrzne, jednak jest to również miejsce przesiąknięte ciepłem i serdecznością. Podczas spotkania udało nam się upchnąć prawie sto pięćdziesiąt osób w małym betonowym baraku służącym za budynek kościelny. Kiedy zacząłem mówić, uderzyła mnie radość widoczna na twarzach zgromadzonych. Ci ludzie po prostu promienieli szczęściem! (...)

Później rozmawialiśmy z przywódcami wspólnoty o tym, jak Boża moc wpływa na życie mieszkańców dzielnicy. Daje się odczuć, że ludzie ci nie pokładają nadziei w tym świecie, lecz w wieczności. Wierzą w cuda i dziękują Bogu za to, kim jest i co dla nas zrobił (N. Vujicic, Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń!, Wrocław 2012, s. 21–22).

Nie jesteśmy sami. Jesteśmy częścią budowli Kościoła. Wspierajmy innych członków wspólnoty i korzystajmy ze wsparcia innych.

Dzień Fatimski w Nadolu -13 wrzesień 2022

Dzień Chleba i Miodu cz.2-Nadole/Dożynki Gminy Gniewino 2022