W soboty (msza święta z niedzieli): 1700 (w kościele parafialnym w Żarnowcu)

"Gdzie Bóg jest na pierwszym miejscu, tam wszystko jest na swoim miejscu." - św. Augustyn

3 września, g. 9.00 - pielgrzymka do Swarzewa z kościoła parafialnego w Żarnowcu - ks. Proboszcz Arkadiusz zaprasza (więcej w ogłoszeniach)

18 maja 2017

V Niedziela Zmartwychwstania

Droga i Prawda i Życie

Chłopiec wbiegł z płaczem do domu. Dziadek objął go czule i uścisnął w ramionach. Chłopiec dalej szlochał. Dziadek przytulił go i starał się uspokoić.

– Ktoś cię zbił? – zapytał.

Chłopiec zaprzeczył, kręcąc głową.

– Zabrali ci coś?

– Nie – zanosi się płaczem chłopiec.

– Więc co ci się stało? – wypytuje zafrasowany dziadek. Chłopiec pociąga nosem i zaczyna opowiadać:

– Bawiliśmy się w chowanego i ja się schowałem za szafę. Stałem tam i czekałem, ale nikt nie przychodził... Wreszcie wyszedłem z kryjówki... i zobaczyłem, że zabawa była już skończona, wszyscy poszli do domu i nikt nie przyszedł, aby mnie odnaleźć.

Łkanie poruszyło jego maleńką pierś.

– Rozumiesz? Nikt nie przyszedł, aby mnie szukać i odnaleźć (Bruno Ferrero, 365 krótkich opowiadań dla ducha, s. 174, Warszawa 2009).

Nikt nie przyszedł, aby mnie szukać i odnaleźć... To znaczy, nikt się mną nie zainteresował. Chłopiec poczuł się samotny i opuszczony przez innych. Obojętność, brak zainteresowania drugim człowiekiem to chyba największa bolączka naszych czasów. Pomyślmy przez chwilę, jak czulibyśmy się, gdyby coś takiego spotkało właśnie nas? Smutek, złość, rozczarowanie, niepokój... Tak właśnie reagujemy, gdy zostaniemy przez kogoś niezauważeni, zapomniani czy pominięci. Tak bardzo przeżywamy sytuacje, w których czujemy się samotni i opuszczeni przez innych ludzi, zwłaszcza przez tych, których uważaliśmy za naszych kolegów czy koleżanki.

Tak bardzo potrzebujemy, aby wokół nas byli ludzie, którzy zainteresują się nami i naszymi problemami. Ludzie, którzy odnajdą nas, przyjdą do nas i nam pomogą. Takich ludzi, najcenniejszych ludzi na świecie, nazywamy prawdziwymi przyjaciółmi. Prawdziwy przyjaciel to ten, kto potrafi wskazać nam właściwą drogę postępowania. Prawdziwy przyjaciel zawsze powie nam prawdę, nigdy nas nie okłamie. Prawdziwy przyjaciel to człowiek, który nadaje sens naszemu życiu. To ktoś, kto sprawia, że mamy z kim i dla kogo żyć. Szczęśliwy ten, kto takiego przyjaciela znalazł, to tak, jakby znalazł i posiadał najcenniejszy skarb. Takim przyjacielem może być człowiek. I zapewne takich przyjaciół mamy, a jeśli nie, to takich sobie życzymy. Ale jest jeszcze jeden Przyjaciel, który przewyższa wszystkich pozostałych. Nawet tych najlepszych spośród ludzi. Tym przyjacielem jest Pan Jezus. Jest naszym przyjacielem, bo przyszedł na ziemię, aby być naszą drogą, prawdą i życiem. W ten sposób stał się przyjacielem każdego człowieka. Jest naszą drogą, bo idąc za Nim bezpiecznie dotrzemy do nieba. Przyniósł nam prawdę o Bogu, o świecie i o nas, ludziach. Daje nam życie, życie wieczne. Więc, gdy wam będzie smutno, gdy się będziecie czuli odrzuceni przez innych, pamiętajcie, że Pan Jezus o was zawsze myśli i przyjdzie, by wam pomóc. On najczęściej przychodzi osobiście, w Eucharystii, gdy przyjmujemy Komunię Świętą, a innym razem posyła do nas dobrych ludzi. Prośmy dzisiaj Pana Jezusa, byśmy nie zrażali się przykrościami, których doświadczamy w życiu, ale zawsze w Nim odkrywali najlepszego Przyjaciela człowieka. Powtarzajmy często taką krótką modlitwę: Panie Jezu, Przyjacielu człowieka, bądź dla mnie drogą, prawdą i życiem. Pocieszaj, wspieraj, ocieraj łzy, ratuj w potrzebie, prowadź do nieba, opiekuj się mną... przychodź, szukaj mnie i pomagaj. Amen.

Dzień Fatimski w Nadolu -13 wrzesień 2022

Dzień Chleba i Miodu cz.2-Nadole/Dożynki Gminy Gniewino 2022