NABOŻEŃSTWA:

GORZKIE ŻALE w NIEDZIELĘ po Mszy Św. o godz. 10.00

4 kwietnia 2019

PALMY

W czasach, gdy ukrzyżowano Chrystusa, dereń był potężnym drzewem wielkości dębu. Jego drewno było tak mocne, że wybrano je, by wykonać krzyż dla Jezusa. Dereń był zrozpaczony, że użyto go do tak okrutnego celu. Kiedy Jezus był przybijany do krzyża, wyczuł to i ze współczuciem powiedział: „Przez wzgląd na twoją litość nad moim cierpieniem, nigdy odtąd dereń nie wyrośnie tak duży, by można zeń zrobić krzyż. Zawsze już będzie wątły i poskręcany, a jego kwiaty układać się będą w kształt krzyża – dwa długie i dwa krótkie płatki. Pośrodku zewnętrznej krawędzi każdego płatka widnieć będzie ślad gwoździ. We wnętrzu kwiatu, splamionym krwią, będzie cierniowa korona, by każdy, kto go zobaczy – pamiętał” (Brian Cavanaugh, Sto opowiadań o mądrości, s. 36, Warszawa 2007).

Aby zrozumieć Niedzielę Palmową, trzeba ją przeżyć. Trzeba samemu pójść z palmą do kościoła. Tak właśnie zrobiliśmy. Dzięki temu mamy szansę zrozumieć wyjątkowość tego święta. Tego pełnego treści wprowadzenia w najwspanialszy tydzień w roku, Wielki Tydzień, czas przeżywania na nowo męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa.

Przez wzgląd na swoją litość nad cierpieniem Pana Jezusa, dereń już nigdy nie wyrośnie tak duży, by można było z niego zrobić krzyż. Jego kwiaty już zawsze układać się będą w kształt krzyża a pośrodku zewnętrznej krawędzi każdego płatka będzie widnieć ślad gwoździ. We wnętrzu kwiatu, splamionym krwią, będzie cierniowa korona, by każdy, kto go zobaczy, pamiętał o tym, co się wydarzyło na krzyżu dwa tysiące lat temu. I my ulitujmy się nad cierpieniem Pana Jezusa. Niech znaki Jego męki będą obecne w naszej codzienności. Niech Jego krzyż zawsze znajduje ważne miejsce w naszym życiu. Niech męka, śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa przyczynią się do przemiany naszego serca.

Niech w tych dniach, które przed nami, nie zabraknie naszej obecności na nabożeństwach wielkotygodniowych w kościele. W ten sposób wyrazimy nasza solidarność z Panem Jezusem. Tak okażemy Mu najlepiej nasze współczucie.

TRIDUUM

V TYDZIEŃ WIELKIEGO POSTU