W soboty (Msza święta z Niedzieli): 1800(w Kościele Parafialnym w Żarnowcu)

Godziny Mszy św. mogą ulec zmianie. Informacje na bieżąco umieszczane są w zakładce: Intencje mszalne.

KANCELARIA: czynna po każdej Mszy świętej.

Zapraszam do współtworzenia strony int. Kościoła w Nadolu - chętne osoby proszę o kontakt: kosciol-nadole@wp.pl

Co niedziele odbywają się koncerty o g. 20.30 w Kościele w Żarnowcu. Wstęp wolny! -- XVI Cysterskie Lato Muzyczne --

Przed nami ODPUST ŚW. ANNY: 25 lipca. Rozpoczęcie o g. 9.30 w Nadolu, o g. 12.00 Msza Św. w Żarnowcu. WIĘCEJ INF.  NA PLAKACIE - GALERIA oraz w ogłoszeniach.

Na Św. Krzysztofa:  Błogosławieństwo pojazdów po Mszach św.

Została odwołana dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych mszach świętych - decyzja Arcybiskupaa Tadeusz Wojda .

21-go czerwca Ks. Proboszcz Arkadiusz Warszyński obchodził 24. rocznicę święceń kapłańskich - Szczęść Boże na kolejne lata kapłańskiego powołania!

25 marca 2021 r. Arcybiskup Tadeusz Wojda kanonicznie objął Archidiecezję Gdańską.

Rozpoczęliśmy w tym dniu również ROK RODZINY.

Od niedzieli 21 lutego 2021 roku Ks. Arkadiusz Warszyński został mianowany nowym Proboszczem w naszej parafii pw. Zwiastowania Pana w Żarnowcu.

12 lutego pożegnaliśmy naszego Ks. Proboszcza K. Stachowskiego. Został pochowany na cmentarzu przykościelnym w Żarnowcu. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie...

Historia

Historia Nadola sięga bardzo odległych czasów. Wieś znana jest już od XIII wieku. Za czasów krzyżackich była zobowiązana do jednej służby zbrojnej. W roku 1375 Nadole stało się własnością Panien Cysterek z Żarnowca, które nabyły wieś od braci Michała i Stefana Konstanowiczów. Mistrz krzyżacki był tak miły, że Cysterkom darował czynsz. Zanim klasztor sióstr benedyktynek w Żarnowcu był przez Prusaków rozwiązany, należała gromada Nadole do klasztoru, mieszkańcy byli zobowiązani dostarczyć ryby dla potrzeb klasztoru, oprócz tego musieli pewną ilość popiołu z drzewa bukowego odstawić do Starzyna dla klasztoru w Oliwie. Mieszkańcy tutejsi korzystali za to z roli i obok leżącego lasu, dopiero po rozwiązaniu klasztoru żarnowieckiego i przejęciu lasów przez państwo pruskie upadł ten przywilej Nadola. W 1772 roku wieś zagrabili Prusacy.

W 1920 roku pod przewodnictwem Augustyna Struka, Augustyna Konkola i Antoniego Abrahama rozgorzała walka o przyłączenie Nadola do Polski. Była to jedyna wieś kaszubska po zachodniej stronie jeziora, która znalazła się w granicach państwa polskiego. Z wszystkich wizyt najbardziej pamiętny jest pobyt w Nadolu w sierpniu 1938 roku, Prezydenta Ignacego Mościckiego, który przebywał nad Jeziorem Żarnowieckim na polowaniu. Augustyn Konkol właściciel majątku i jeziora sam wyjechał do Lubkowa, w sześć żaglówek. Przywiózł dostojnego gościa na „Jadwidze”. Przystań nadolska udekorowana była girlandami, postawiono piękną bramę powitalną. Prezydent Mościcki udekorował wówczas Augustyna Konkola złotym krzyżem zasługi. Jezioro Żarnowieckie jest integralnie związane z Nadolem. Dzięki niemu wieś do dziś posiada charakter osady rybackiej. Ongiś było ono zatoką Bałtyku. Jego długość wynosi 7610 m, szerokość od 1400 do 2600 m, a maksymalna głębokość 19 m. Poziom wody jest o 1 m wyższy od poziomu morza. Od zach. i wsch. Jezioro obrzeżone jest zboczami wysoczyzny, których wysokość przykrawędziowa waha się od 50 do 90 m n.p.m. Przez jezioro przepływa rzeka Piaśnica, odprowadzająca jego wody do Bałtyku.

Nad jeziorem zlokalizowana jest czynna od 1983 roku Elektrownia szczytowo-pompowa o mocy 680 MW, która wykorzystuje jezioro jako zbiornik dolny (górny, sztuczny, oddalony jest o 1.5 km).

Odpust Św. Anny & XXIV Jarmark Cysterski

38. rocz. święceń kapłańskich ks. Zygmunta